ODBOJKAŠKA BIZNIS LIGA
  • Svaki tim ima maximalno 12 igrača, 6 u terenu i 6 na klupi.
  • Timovi su mješoviti ( muško /žensko).
  • U igri/ terenu, mogu biti maksimalno 3 muška člana.
  • Svaki tim ima kapitena (osoba koja predstavlja tim i ima pravo darazgovara sa sudijom).
  • Tim može imati predstavnika na klupi/ trenera.
  • U slučaju da nema trenera, kapiten jedini ima pravo da traži izmjene i time out.
  • Utakmica se igra u dva dobijena seta. Jedan set se igra do 15 poena.
  • U slučaju neriješenog rezultata igra se na dva poena razlike.
  • Treći set se igra do 11 poena (takođe na dva boda razlike).
  • Svaki tim ima pravo na jedan time out po setu, u trajanju od 30 sekundi.
  • Svaki tim ima pravo na 6 izmjena.
  • Prvi servis je obavezno izvoditi školskom tehnikom ( donji servis) a nakon toga može se servirati po slobodnom izboru ( tenis/smeč servis i dr.)
  • Tim može imati libera ( igrača koji se slobodno mijenja u odbrani )
  • Libero mora imati drugačiju boju dresa/majice, kako bi se razlikovao odostalih igrača.
  • Rotacija igrača u polju je obavezna
  • Ekipe moraju biti jednobrazno obučene.
  • U slučaju da ekipe u grupi imaju isti broj bodova, o pobjedniku odlučuje set količnik a u slučaju istog set količnika, odlučuje bolji poen količnik (odnos osvojenih i izgubljenjih bodova).
  • U slučaju da se ekipa ne pojavi na terenu ili odbije da igra utakmicu, istu gubi rezultatom 2:0 ( 15:0 i 15:0).
  • Za osvojeno I II i III mjesto ekipama se dodjeljuju pehar i medalje.
  • Utakmicu sude jedan sudija u skladu sa Propozicijama Organizacionogodbora. Prije utakmice sudija, sa kapitenima, na osnovu kojeg se utvrđuje ko prvi servira i ko bira stranu igrališta.
  • Nesportsko ponašanje (vrijeđanje, konstantno negodovanje na odluke sudije, fizičko nasilje i sl.) sudija sankcioniše prema Pravilniku: opomenom,žutim i crvenim kartonom.
  • Organizator odlučuje o sistemu igranja i formiranju grupa u skladu sa brojem prijavljenih ekipa.